Asi nikto z nás nechce každý rok kupovať novú práčku. Keď sa vám totiž na nej niečo pokazí, je väčšinou zrelá do starého železa. Na to, aby vám tento spotrebič fungoval správne, je potrebné s ním aj správne zaobchádzať. Tu sú najčastejšie chyby, ktoré pri používaní práčky robíme a výrazne skracujú jej životnosť.
Neperte zbytočne často
Poznáte to – kúpili ste si novú práčku lacnejšie, bez odbornej inštalácie, a idete si to urobiť sami. Ak nie ste na práčky odborník, nemali by ste to robiť. Každá podlaha je trochu iná, každá práčka má nejaké špecifiká a nesprávne nainštalovanie výrobku sa môže ukázať až po čase, takže by bola večná škoda, keby ste neinvestovaním do inštalácie ušetrili v podstate iba na časť novej práčky. Logicky platí, že čím častejšie spúšťanie, tým väčšie opotrebenie. Že trikrát za týždeň len preperiete dvojo prepotených tričiek? Nerobte to. Poloprázdny bubon alebo jedna-dve veci v ňom uberajú práčke na výkone z hľadiska dlhodobého fungovania.
Ak ešte nemáte novú práčku, zvážte to. Práve stará práčka môže byť jedným z najväčších „požieračov“ vody a elektriny v domácnosti. Nákupná poradňa radí, ako vybrať práčku a odporúča tie najlepšie. Myslite na ekológiu, ale aj vašu peňaženku a účty za energie.
Ani primálo, ale ani priveľa
Ani druhý extrém – prepĺňanie bubna nie je správny. Opäť sa zvýši opotrebenie mechanizmu a práčka sa tak môže pokaziť skôr. Radi nalejete do odmerky pracieho gélu o trochu viac, aby bola bielizeň čistejšia a voňavejšia? Ďalšia z chýb. Odporúčané množstvo pracieho prostriedku sa neurčuje len kvôli vašej bielizni, ale berie ohľad aj na práčky, ktorým môže prebytok gélu alebo prášku spôsobovať problémy ako napríklad pretekanie. Apropo, keď sme pri pracích prostriedkoch – kedy ste naposledy čistili priehradky, do ktorých ich pridávate? Mali by ste to urobiť aspoň raz za mesiac, aby sa neupchali.
Poriadne si prezrite vrecká
Pravidelne nekontrolujte len priehradky, ale aj filter. Vypustite z neho vodu a odstráňte nečistoty, aby svojím vlhkom nespôsobili pleseň alebo zápach. Občas v ňom môžete nájsť aj nejaké drobnosti, ktoré ste pred praním nevybrali z vreciek, ale na tie si dávajte pozor, pretože bubnu môžu pri vysokých otáčkach spôsobovať problémy. Nezabúdajte ani na vyvetranie práčky po praní. Ak v nej budete dlho skladovať mokrú bielizeň, prípadne hneď po praní zatvoríte dvierka, prispievate k tvorbe plesní. Vetrajte a všetko mokré po praní utrite dosucha, to je krok k dlhodobo funkčnej práčke. Ak sa už rozhodujete rovno pre novú, nezabúdajte na zľavové kódy.